Popularne sposoby łączenia z Internetem

dostęp do internetu

Do najbardziej popularnych sposobów łączenia się z Internetem na terenie naszego kraju zalicza się:

- ŁĄCZA STAŁE O PRZEPUSTOWOŚCI OD 64 kb DO 2048 kbit/s – w tym wypadku użytkownik jest z Internetem połączony cały czas. Opłata abonamentowa zależy natomiast od czasu, jaki poświęca na korzystanie z sieci. To rozwiązanie idealne dla tych wszystkich, którzy z Internetu korzystają naprawdę bardzo często.

Obecnie wyróżnia się następujące typy połączeń:
-DSL – w tym wypadku dostęp do Internetu zapewnia linia telefoniczna. Obecnie to ten rodzaj łącza wykorzystywany jest zdecydowanie najczęściej. W swojej ofercie ma go między innymi Telekomunikacja Polska. Wyróżnia się kilka podtypów łącza tego rodzaju:

*SDI (HIS) – to najdłużej znana usługa, która umożliwia stały dostęp do Internetu. W swojej ofercie posiada ją Telekomunikacja Polska. Jednocześnie ten rodzaj łącza został już dawno zastąpiony przez nowe;
*Internet DSL – ten rodzaj usługi kierowany jest do firm oraz korporacji. Wykorzystywana jest w tym wypadku technologia DSL. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba pamiętać, że prędkość odbioru danych będzie czterokrotnie mniejsza niż prędkość z jaką są wysyłane;
*Neostrada Plus – usługa ta kierowana jest do użytkowników o charakterze indywidualnym. W tym wypadku wykorzystywana jest technologia ADSL. Na czym to polega? Prędkość łącza jest różna w zależności od kierunku, w jakim przebiega przekaz danych.

-ŁĄCZE MODEMOWE (DIAL-UP) O PRZEPUSTOWOŚCI OKOŁO 56 kbit/s – to stare połączenie analogowe, które określa się także dodzwanianym. Dzisiaj okazuje się ono być niewystarczające dla potrzeb zdecydowanej większości internautów. Nadal jednak jest to podstawowy sposób łączenia się z siecią. Ten rodzaj łącza cieszył się w Polsce ogromną popularnością wtedy, kiedy Internet dopiero zaczynał zdobywać serca polaków. Cechą charakterystyczną jest rosnąca wraz z długością czasu korzystania z Internetu opłata. Taki sposób łączenia się z Internetem jest polecany tym osobom, które korzystają z zasobów sieci sporadycznie. Użytkownicy, którzy łączą się z Internetem codziennie powinni raczej postawić na łącze stałe. 

internet

-ŁĄCZENIE Z INTERNETEM PRZY POMOCY SIECI LOKALNEJ – to niezwykle popularny sposób łączenia się z Internetem, który stanowi doskonałe ubogacenie stałych łącz. Zazwyczaj serwer sieci LAN wyposażony jest w stałe łącze, które udostępnia się innym komputerom. Obecnie uważa się, że jest to nie tylko najprostszy, ale także najbardziej bezpieczny sposób łączenia się z Internetem. Dodatkową zaletą jest możliwość bardzo szybkiego wymieniania danych między członkami danej sieci. Nie zapewnia tego żaden inny sposób dostępu do Internetu. Rośnie popularność sieci LAN, które oparte są na technologii radiowej. 

-ŁĄCZE TELEWIZJI KABLOWEJ – w tym wypadku wykorzystuje się przewód koncentryczny. Z tego rodzaju usługi mogą korzystać głównie mieszkańcy dużych miast. 

Do mniej popularnych sposobów łączenia się z Internetem zalicza się:
-PCL – jest to technologia dostępu do Internetu, która oparta jest na gniazdku elektrycznym. Aby połączenie było w ogóle możliwe, niezbędne są specjalne urządzenia;
-GPRS – w tym wypadku dostęp do Internetu możliwy jest dzięki sieci GSM;
-LMDS – Wielopunktowe Lokalne Usługi Dystrybucyjne, jest to system o charakterze bezprzewodowym, który wykorzystuje transmisję radiową w paśmie częstotliwości wysokich. Taki system budowany jest przez stację bazową oraz komunikujące się z nią stacje odbiorcze, które określane są mianem terminali;
-linie światłowodowe – nowoczesna technologia, która oparta jest o wykorzystanie światłowodów. Na ten moment nie ma szybszej linii. Zastosowanie technologii światłowodowej sprawia, że dane mogą być przesyłane z niezwykle błyskawiczną prędkością wynoszącą około 6,9 Tb/s. Trzeba jednak pamiętać, że światłowody nadal nie kosztują mało. W związku z tym rozwiązanie to nie jest stosowane zbyt powszechnie. Należy jednak spodziewać się, że technologia ta będzie intensywnie rozwijana, a jej ceny będą sukcesywnie spadać. Wówczas zacznie się mocno rozpowszechniać.

Internet w Krakowie - Batfiber.pl