Czym jest crowdfunding?

czym jest crowdfunding Najpopularniejszą na świecie internetową platformą służącą do crowdfundingu jest serwis Kickstarter.com. W samym tylko 2011 roku za jego pośrednictwem przekazano na najróżniejsze projekty łączną kwotę 99 milionów dolarów; jeśli doliczyć wszystkie inne formy społecznościowego finansowania na świecie, to kwota ta osiąga zawrotną wartość 1,5 miliarda dolarów. W Polsce taki sposób pozyskiwania pieniędzy na projekty przez długi czas był zupełnie nieznany, ale od dłuższej już chwili zdobywa to u nas coraz większą popularność. Samo finansowanie społecznościowe może przybierać wiele różnych form, które można wyróżnić biorąc pod uwagę charakter wpłaty przekazywanej przez osoby wspierające. Może to być zwykła darowizna, nierzadko przybierająca formę akcji charytatywnych w których nie istnieje świadczenie zwrotne. Finansowanie może mieć również formę wynagrodzenia – w takiej sytuacji osoba wspomagana oferuje za wsparcie swoje produkty lub inne rzeczy.

Takie finansowanie czasami zmienia się również w zwykłą inwestycję, w której w zamian za określone środki finansowe osoba wspierająca otrzymuje konkretne udziały w całym przedsięwzięciu. Finansowanie w formie darowizny nie jest niestety idealnym rozwiązaniem, bowiem osoby wspierające nie zawze są tutaj w pełni chronione przed nieuczciwymi osobami. Istnieje na przykład możliwość, że ktoś kto zgłasza dany projekt zwyczajnie go nie zrealizuje, oczywiście nie zwracając zebranych wcześniej pieniędzy – niestety,w takim wypadku nie posiada on takiego obowiązku prawnego.

działanie crowdfundingu Z tego też powodu znacznie lepiej sprawdza się stosunek prawny będący w praktyce przedsprzedażą; jest to przede wszystkim dużo bezpieczniejsze dla osób wspierających. Dodatkowo daje to gwarancję co do tego, że pomysłodawca projektu wywiąże się ze wszystkich kwestii podatkowych. Możliwość stania się ofiarą oszustwa istnieje niestety w każdym przypadku, kiedy tylko udzielamy komuś jakiegokolwiek wsparcia finansowego: w grę wchodzi tutaj zarówno takie finansowanie jak i gra na giełdzie czy dowolny inny sposób inwestowania pieniędzy. Aby zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych sposobów na przekazywanie pieniędzy. Nie zmienia to jednak faktu, że właściwie cały crowdfunding to proces oparty w bardzo dużym stopniu na zwykłym zaufaniu do drugiej osoby. Crowdfunding znacznie różni się od zwykłych zbiórek publicznych, dzięki czemu być może dużo bardziej przypadnie on komuś do gustu.