Nowe oblicze crowdfundingu w Polsce

crowdfunding w polsce Crowdfunding cieszy się w chwili obecnej ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej, gdzie stanowi jeden z najgorętszych i najchętniej poruszanych tematów. Już teraz możemy z całą pewnością stwierdzić, że wkrótce temat ten zdobędzie równie dużą popularność w naszym kraju. Era finansowanych społecznie startupów zbliża się do nas wielkimi krokami, o czym świadczyć może chociażby fakt, że portale które są do tego przeznaczone wyrastają obecnie jak grzyby po deszczu. W polskim internecie samo pojęcie crowdfundingu pojawiło się stosunkowo niedawno. Do końca roku 2014 w taki sposób udało się zrealizować kilka różnych projektów związanych przeważnie z dość niszowymi dziedzinami, przede wszystkim sztuką, fotografią czy książkami. Fenomen tego zjawiska na pierwszy rzut oka wydaje się wręcz nieprawdopodobny, choć w praktyce dość łatwo można go wyjaśnić. Głównym założeniem crowdfundingu jest finansowanie konkretnych projektów i przedsięwzięć nie przez jedną osobę czy instytucję, ale przez cały "tłum", czyli internetową społeczność.

Jest to sposób na wykorzystanie, czy wręcz obudzenie siły jaka tkwi w zjednoczonym wysiłku wielu ludzi. Co więcej, wieści o interesujących projektach rozprzestrzeniają się w internecie lotem błyskawicy, chociażby za pośrednictwem portali takich jak Facebook czy Twitter, co często pozwala na szybkie zgromadzenie większej liczby potencjalnych inwestorów. Przy odpowiedniej promocji każdy autor projektu może znacząco zwiększyć szanse na pomyślne zrealizowanie swojego przedsięwzięcia.

finansowanie społecznościowe w polsceW crowdfundingu nieco mniejszą rolę odgrywa chłodna analiza finansowa. W tym przypadku liczą się przede wszystkim ludzie oraz ich emocje. Ludzie wspierający określone projekty mają świadomość tego, że nie wydają pieniędzy na wielkie korporacje, tylko na osoby takie same jak oni – zwykłych ludzi z ciekawymi pomysłami do zrealizowania. Dla osób posiadających jakikolwiek ciekawy pomysł crowdfunding to prawdziwy dar. Czasami ciężko jest zdobyć odpowiednią sumę na realizację swoich projektów – banki nie udzielają raczej na kredytów, a nie każdy chce lub może zapożyczać się u rodziny. Z tego też powodu cała ta idea jest bardzo pomocna przede wszystkim dla mniejszych firm, które mogą dzięki niej realizować swoje pomysły. W niektórych przypadkach crowdfunding staje się ponadto zwykłym sposobem na inwestowanie; osoby biorące udział w finansowaniu określonego projektu później mogą czerpać z tego różnego rodzaju korzyści. Często jednak jest to dobrowolna zbiórka, a osoby które ją wspomagają otrzymują jedynie satysfakcję.