Crowdfunding – specyfika i współczesne cele

jak działa crowdfunding Crowdfunding zaczyna obecnie zdobywać coraz większą popularność jako skuteczny sposób na pozyskiwanie środków finansowych dla różnego rodzaju projektów. Wszystko odbywa się głównie za pośrednictwem internetu, i może być z powodzeniem wykorzystywane przez najróżniejsze instytucje. Prawdopodobna data narodzenia samego terminu "crowdfunding" to 2006 rok; jego twórcą jest Michael Sullivan prowadzący wówczas bloga. Pojęcie jest to nowe i powstało z połączenia dwóch angielskich słów: crowd (tłum) oraz funding (finansowanie). Crowdfunding w gruncie rzeczy może oznaczać gromadzenie środków finansowych na określony cel za pośrednictwem internetu w dowolny sposób. Istnieje jednak również jego węższe pojęcie które oznacza sytuację, gdy dowolne stowarzyszenie, fundacja lub inna organizacja gromadzi od internautów środki przeznaczone na realizację określonego przedsięwzięcia. Można powiedzieć, że crowdfunding jest niejako rozwinięciem crowdsourcingu; mówiąc ogólnie, w obu tych przypadkach koncepcje i projekty czerpią swoje zasoby z tłumu, który w znacznym stopniu jest tu anonimowy. Oba sposoby na realizowanie projektów polegają na zwróceniu się z pomocą, czy wręcz otwartym apelem, do całej społeczności internetowej.

Główną różnicą jest oczywiście fakt, że celem crowdfundingu jest jedynie zebranie środków finansowych. W przypadku crowdsourcingu w grę wchodzą przede wszystkim rzeczy niematerialne, takie jak wiedza, pomysły i idee. Oczywiście, crowdfunding powstał i funkcjonował na długo przed tym, zanim został konkretne zdefiniowany. Za moment w którym ta koncepcja została być rozwijana w obecnie znanym nam kształcie uważa się rok 2005; we wcześniejszym okresie zdarzały się już przypadki, kiedy wielka rzesza ludzi samodzielnie finansowała określony przykład.

Na przykład, w roku 1997 zespół muzyczny Marillion otrzymał od swoich fanów kwotę 60 tysięcy dolarów, dzięki której możliwe było zorganizowanie trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych. W roku 2005 powstał crowdfunding w znanej nam obecnie postaci; wywodził się on w linii prostej właśnie od crowdsourcingu. Właśnie wtedy zaczęto tworzyć specjalne platformy umożliwiające wygodne i szybkie przekazywanie pieniędzy na określone cele – najbardziej znanym przykładem jest tutaj serwis kickstarter.com. Istnieją cztery podstawowe rodzaje crowdfurfingu, z których każdy dzieli się jeszcze dodatkowo na kilka szczególnych odmian. Pierwszy z nich to "model donacyjny", który ma charakter akcji organizowanej przez jednego filantropa lub całą rzeszę internautów, jego celem jest zebranie pieniędzy na konkretny, kreatywny projekt.

crowdfunding Drugi to "model pożyczkowy", w takim przypadku pieniądze również są przekazywane na wybrany projekt, ale w formie pożyczki. Crowdfunding może przybrać również model inwestycyjny. Przy czymś takim osoby przekazujące pieniądze a późniejszym czasie mają otrzymać określone z góry zyski, wynikające z danego przedsięwzięcia. Oprócz tego istnieje wiele innych, mieszanych modeli crowdsurfingu które łączą w sobie poszczególne cechy tych opisanych wyżej. Osoby organizujące takie akcje mają tutaj pełną dowolność, zatem często mogą tworzyć swoje własne rozwiązania dopasowane do ich potrzeb. Jak zatem widać, finansowanie społecznościowe nie musi oznaczać wyłącznie akcji charytatywnych. Równie dobrze może to być umowa ze sponsorem, który w zamian za pomoc finansową oczekiwać będzie konkretnych zysków i innych korzyści. Wszystko to nie zmienia jednak faktu, że jest to rewelacyjne rozwiązanie dla każdego, kto realizuje jakikolwiek kreatywny projekt i potrzebuje do tego odpowiednich środków finansowych.