Crowdfunding – siła współczesnego internetu

finansowanie społecznościoweInternet – przede wszystkim działające w nim media społecznościowe – to prawdziwa rewolucja w sposobie, w jaki pojmujemy przekazywanie i pozyskiwanie nowych informacji. Wynalazek ten wywarł również niemały wpływ na rozwój szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Wystarczy jedynie spojrzeć na to, jak wielką siłę ma tak zwany crowdfunding, pozwalający na społecznościowe pozyskiwanie funduszy na określone cele. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, czym w ogóle jest ta idea i jak ona funkcjonuje. Co prawda w Polsce crowdfunding dopiero się rozwija, ale na przykład w USA jest to już naprawdę potężny rynek. Nie można jednak się temu dziwić, bowiem w znacznym stopniu wpływa to na rozwój przedsiębiorczości. Sama nazwa crowdfunding – "finansowanie przez tłum" – być może nie brzmi zbyt zachęcająco.

Warto jednak wiedzieć o tym, że w tym przypadku nie chodzi tutaj o zwykły tłum, a o grupę ludzi którzy w praktyce są inwestorami którzy dobrowolnie wspierają konkretne przedsięwzięcie. Mogą oni wybierać spośród całego mnóstwa projektów i pomysłów wskazując ten jeden, który podoba się akurat im. Co więcej, jeszcze na etapie wpłacania takich środków nie otrzymują oni stuprocentowej pewności co do tego, że wspierany przez nich projekt faktycznie zostanie zrealizowany. Crowdfunding działa na bazie specjalnych portali internetowych, w których każdy pomysłodawca może zgłosić swój projekt i zachęcić innych do pomocy w jego realizacji.

cechy crowdfundingu Nie jest jasno określone, co ma być takim projektem – produkt, nowa usługa, akcja charytatywna czy projekt związany z szeroko rozumianą sztuką. Na takich stronach twórcy projektów publikują wiele szczegółów, w tym również multimedialnych. Każdy zainteresowany ma także łatwy wgląd do istotnych informacji finansowych takich jak dotychczas zebrana kwota czy suma, jaka musi zostać uzbierana aby projekt mógł być zrealizowany. Internauci mogą wesprzeć wybrany przez siebie projekt dowolną kwotą; w wielu przypadkach za wpłacenie określonych sum czekają na nich różnego rodzaju nagrody. Niektóre portale crowdfundingowe zwracają pieniądze wspierającym w sytuacji, gdy wymagana kwota nie została zebrana przed terminem zakończenia projektu, przez co nie jest on realizowany. Na rynkach zachodnich crowdfunding bardzo często jest sposobem na zarabianie dla inwestorów; wspomagając konkretne przedsięwzięcie mogą oni później czerpać z tego określone zyski lub inne korzyści.